Podgoritsa'da "2018 Türkçe Yaz Okulu" Tanıtıldı

22/02/2018

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından 16 Temmuz-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında düzenlenecek "Türkçe Yaz Okulu Programı", Karadağ Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde tanıtıldı.

21 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirilen tanıtım programına T.C. Podgoritsa Büyükelçiliği Müsteşarı Bleda Kaçar, Podgoritsa YEE Müdür Vekili Can Güray, Karadağ Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ivan Vukovic'in yanı sıra üniversite yöneticileri ve öğrencileri katıldı.

Program çerçevesinde katılımcılara "Türkçe Yaz Okulu" hakkında ayrıntılı bilgiler verilerek tanıtıcı video gösterimi gerçekleştirildi. Önceki yıllarda "Türkçe Yaz Okulu"na Karadağ'dan katılan öğrencilerimiz Denis Mekic, Irena Femic ve Dida Methadzovic de yaz okulu kapsamında Türkiye’de edindikleri tecrübeleri paylaştılar.

Dostlukların her biri, köprüdür

T.C. Podgoritsa Büyükelçiliği Müsteşarı Bleda Kaçar programda yaptığı konuşmalarında: “Arkadaşlık kuran ve o şekilde ülkelerini tanıtan kişiler, ülkelerin fahri elçileridir. İsteğim, hepinizin Türkiye'ye giderek kısa süreli olmayan arkadaşlık bağları kurmanızdır. Her bir dostluk aynı zamanda bir köprüdür, iki ülke arasında binlerce köprü oluşturalım." ifadelerini kullandı.

Profesyonellikten, kalıcı dostluğa

Karadağ Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İvan Vukoviç ise Podgoritsa Yunus Emre Enstitüsü ile Karadağ Siyasal Bilgiler Fakültesi arasında profesyonel anlamda başlayan ilişkilerin bugün yerini dostluğa bıraktığına vurgu yaptı. YEE’nin iş birliğiyle Türkçe kursları verilmesinden onur duyduğunu dile getiren Vukoviç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Umudumuz ve isteğimiz, var olan iş birliğimizin uzun, başarılı ve kapsamlı bir şekilde devam etmesidir. Bugün gerçekleştirilen "Türkçe Yaz Okulu Tanıtım Programı"da söz konusu iş birliğinin çok güzel bir örneği olmuştur."

Tanıtım programı, katılımcıların "Türkçe Yaz Okulu" fotoğraf sergisini ziyareti ile sona erdi.